ПАПУЛЯРЫЗАЦЫЯ БЕЛАРУСКАЙ МОВЫ

17.10.2019

“Дзень добры!”- такімі словамі пачынаецца кожны чацвер у нашай  гімназіі. А сёння, 17 кастрычніка,  вучні 9 “А”класа вырашылі не толька прывітацца з усімі жыхарамі нашай гімназіі па- беларуску, але і пачаць першы ўрок у сваім жа класе з ранішняй зарадкі ў форме флэшмопа. Вучні з такім натхненнем падышлі да гэтага мерапрыемства, што заставілі прачнуцца не толькі кожнага гімназіста, але і настаўніцу, якая падтрымала іх у гэтым пачынанні.
Для кожнага з іх гэты дзень пачаўся з цудоўнага настрою, з любові да роднай гімназіі і з добрых слоў:“Добрай раніцы!”

10.10.2019

10 кастрычніка ў рамках папулярызацыі беларускай мовы вучні 10 “Б” класа наведаліся ў госці да малышковай школы. Старшакласнікі загадвалі дзеткам загадкі, расказвалі пра гісторыю нашага края. Дзеці з задавальненнем адказвалі на пытанні, прымалі ўдзел у віктарыне “Я люблю сваю краіну”, па выніках якой лепшыя знатакі гісторыі сваёй краіны атрымалі салодкія падарункі.

26.09.2019

Кожны чацвер традыцыйна ў нашай гімназіі праводзіцца дзень беларускай мовы. Сёння наша мерапрыемства прысвечана і Дню міру, які святуецца 21 верасня, і дню беларускай мовы.
Кожная краіна мае сваю нацыянальную кветку, таму мы вырашылі правесці акцыю “Букет міру”. Цёплыя пажаданні міру і дабра былі адзначаны на пялёстках кветак, якія з’яўляюцца сімваламі розных краін : Беларусь, Расія, Україна, Англія, Германія. Яны былі напісаны настаўнікамі, бацькамі і вучнямі гімназіі. У 6-ых класах была праведзена віктарына “Мая Радзіма” і інтэрактыўная гульня “Збяры пазл Беларусі”. Закончылі гэты дзень конкурсам чытальнікаў сярод вучняў 5-11 класаў, якія дэкламавалі вершы на рускай і беларускай мовах.
Гэты дзень 26.09.2019 года правялі і падрыхтавалі вучні 11 “В” класа і клуб ЮНЕСКА “Этнасфера”. Дзякуй усім за ўдзел, заўсёды рады падымаць вам настрой!

19.09.2019

19.09 вучнямі 11 “Б” класа ўгімназіі №4 г. Магілёва быў праведзены конкурс “Як я ведаю родную мову”.
    У межах гэтага мерапрыемства былі праведзены конкурсы на веданне беларускіх прыказак і прымавак. Таксама былі прапанаваны розныя загадкі.
    Для вучняў пачатковых класаў быў прапанаваны конкус “Перакладчык”, пры выкананні заданняў якога вучні павінны былі знайсці словы-адпаведнікі ў рускай і беларускай мовах.
    Вучні гімназіі з цікавасцю прымалі ўдзел у конкурсах. Пры гэтым яны пашырылі кола сваіх ведаў па беларускай мове. За правільныя адказы гімназісты атрымалі салодкія падарункі.

12.09.2019

Штотыдзень ў нашай гiмназii ладзяцца беларускамоўныя чацвяргі. Разнастайныя па змесце і форме, яны абуджаюць у нашых вучняў цікавасць да роднай мовы.
Чарговы “беларускамоўны чацвер” адбыўся  12 верасня 2019 года.
У гэты дзень вучням была прадстаўлена  вiктарына « Беларусь у маiм сэрцы», якую падрыхтавалi вучнi 11 «А» класа.
Гiмназiстам  прапанавалі закончыць прыказкi, адгадаць назвы святаў, даведацца наколькi яны ведаюць сiмволiку роднай краiны. А ў заданнi «Хто ёсць хто?» патрэбна было суаднесцi iмёны знакамiтых людзей нашай краiны з  тымi падзеямi,  якiя да iх адноcяцца.
Мерапрыемства вельмi зацiкавiла вучняў, аб чым сведчыць колькасць жадаючых паўдзельнiчаць у iм.
Днi беларускай мовы даюць магчымасць напомнiць пра тое, што мы – беларусы, а нашай роднай мовай з,яўляецца беларуская мова.

далее

05.09.2019 “Гаварыце па-беларуску самі і разам з намі”

05.09.2019. Першы “беларускамоўны” чацвер у 2019/2020 навучальным годзе прайшоў у нашай гімназіі  традыцыйна пад дэвізам: “гаварыце па-беларуску самі і разам з намі”.
У кожным класе былі праведзены “хвілінкі-цікавінкі”. Рабяты дзяліліся цікавымі звесткамі пра Дзень беларускага пісьменства і друку — дзяржаўнае свята, якое адзначаецца з 1994 года ў першую нядзелю  верасня. Штогод свята ладзіцца ў новых гарадах з багатай гістарычнай спадчынай, даўніх цэнтрах асветы, культуры і кнігадрукавання. Аў гэтым годзе яно прайшло ў горадзе Слонім.

далее

Каляндар юбілейных дат, якія будуць адзначацца
ў 2019/2020 навучальным годзе:

верасень:

70-годдзе з дня нараджэння Леаніда Галубовіча

110-годдзе з дня нараджэння Уладзіміра Корбана

70-годдзе з дня нараджэння Галіны Каржанеўскай

Каляндар міжнародных і дзяржаўных свят

1 верасня

Дзень беларускага пісьменства